Jóga pro těhotné

Cvičení jógy pro těhotné systémem Andrey Smékalové

Jedná se o ucelený systém cvičení pro období těhotenství a to od momentu zjištění těhotenství až do samého okamžiku porodu. V průběhu cvičení jsou voleny pozice vhodné pro těhotné a v hodině se dýchá plným jógovým dechem. Těhotná žena kdykoliv v průběhu hodiny může přestat cvičit a v klidu si odpočívá. Tento systém zaručuje zachování svalových skupin v průběhu těhotenství a naučí relaxovat. Jóga v těhotenství dává budoucím maminkám energii pro plnohodnotné a radostné období, kdy očekávají příchod děťátka. Čas, který stráví v samotě při cvičení, jim pomáhá vidět problémy z nadhledu a vytvářejí si zásoby vnitřní síly. Během těhotenství se tělo ženy začíná značně měnit. A je žádoucí mít tyto změny pod kontrolou, pokud nechceme ztratit své původní tvary a chceme se i po porodu cítit ve svém těle dobře. Jóga nám pomáhá zbavit se přebytečného tuku, celulitidy, zjizvení, křečových žil, ochablého bříška, „povadlých prsou“, hemeroidů, problémů s močovými cestami, s vybočenými ploténkami, také nedostatku sebevědomí či depresí během těhotenství. Cvičením jógy se může naše kondice a psychika velmi často změnit k lepšímu.


Zásady cvičení během těhotenství :

  • Spojit tělo se svou myslí.
  • Žena by měla znát svůj zdravotní stav.
  • Nepřetěžovat své tělo, necvičit do únavy, ale pouze do příjemného protažení.

Struktura lekce :

  1. protahovací část – spinální cviky – uvolnění krční páteře
  2. - uvolnění bederní páteře a prsních svalů, ramenních kloubů - celkové protažení bočních stran těla – lymfatický systém
  3. plný jógový dech – nádech a výdech do první oblasti (břicha) - dech do druhé oblasti (spodní žebra) - dech do třetí oblasti (podklíčková část) Po prodýchání oblastí rozděleně spojíme dech do plného jógového dechu.
  4. cvičení ásán - jednotlivých jógových pozic vhodných pro těhotné.
  5. relaxace - celkové uvolnění těla i mysli v příjemné relaxační poloze.Cvičí se v doprovodu pomalé relaxační hudby.

V SOUČASNÉ DOBĚ KURZY JOGY PRO TĚHOTNÉ NEPROBÍHAJÍ!!! Děkuji za pochopení.