Zásady cvičení

Centrum těla

Pro dokonalé zpevnění těla a bezpečné provádění pozic jsou důležité dvě oblasti – pánevní dno a břišní lis.

Svaly dna pánevního uzavírají břišní dutinu zespodu a podpírají vnitřní orgány, které jsou uloženy v oblasti pánve. Jsou to sval kostrční a zdvihač řiti a další spleť vaziva, které se táhne od stydkých kostí na předním okraji pánve až k dolnímu konci páteře. Tyto svaly ovládají krček močového měchýře a močové trubice, řiť a u žen pochvu, pokud jsou správně funkční. Nejlépe si je uvědomíte, když chcete jako by naráz přerušit močení. V tomto případě jsou svaly dna pánevního nejaktivnější.

Další částí centra těla jsou břišní svaly. Jsou důležité pro vzpřímený stoj a při dýchání. Při každém výdechu byste měli mít pocit mírného zpevnění širokého pásu okolo vašeho pasu. Při nádechu břišní stěnu nevtahujte dovnitř, ale nechte svaly pružné.

Zpevnění těchto dvou skupin svalů vytváří předpoklad pro bezpečné cvičení. Cílem je otevřít hrudní koš a nezvětšovat přirozené zakřivení bederní páteře, tedy lordózu.

Tyto dvě skupiny svalů hlídají vzpřímený stoj ještě společně se širokým svalem zádovým, který doplňuje tyto tři skupiny svalů a tvoří zpevněné centrum. Je-li celý tento pás síly, tedy opora trupu, správně zapojen, pomáhá při správných pohybech trupu. Trup se tedy může bezpečně a harmonicky pohybovat, protože je dostatečně jištěn a chráněn.

S pásem síly se setkáte i při jiných stylech cvičení např.: pilates, jógy, balantes, tanečních technikách Marty Grahamové, jógalates, flow powerjóze a ostatně si můžete pás síly aktivovat při všech denních záležitostech a sportovních aktivitách. Ladné, krásné a vznosné držení těla znamená, že ti, kteří se takto pohybují, vědí a umějí centrum těla zapojit.

Dýchání

Hlavní funkcí dechu je přinášet více kyslíku do krve a tudíž i do mozku, a kontrolovat pránu, což vede ke kontrole mysli. Dech dělíme na břišní, hrudní a poklíčkový (dech pod klíční kosti). Ty pak dohromady tvoří plný jógový dech. Začíná hlubokým (břišním) dechem a pokračuje do mezižeberní a podlíčkové oblasti. Při dýchání je nejdůležitější výdech. Čím více vydechneme, tím více čerstvého vzduchu můžeme novým nádechem získat.

Základním předpokladem pro pozice v Power Józe je průběné dýchání. Cílem je synchronizovat dech s jednotlivými pozicemi. Dýchejte proto klidně, volně a snažte se kontrolovat dýchání. Neměli byste se přistihnout přitom, že zrychlujete dech, že popadáte dech. V tu chvíli se sbalte do pozice kočky, dítěte nebo mrtvoly a uklidněte se. Nalezněte klid v dechu a vraťte se zpět ke cvičení.

Nádech i výdech se snažte provádět nosem. Je to sice težší než dýchat ústy, ale jakmile se to naučíte, bude se vám dýchat snáz. Nosem dýchejte proto, abyste vzduch předčistili, oteplili ho pro tělo a s výdechem očistili sliznici nosu a zbavili tělo nečistot.

Při nádechu mějte břicho pevné a pružné. Nechte svaly břicha pružné, abyste se mohli nadechnout.

Při cvičení neutahujte břicho páskem, aby bylo volné pro nádech.

Použitá literatura:

V. Krejčík, Zdravý život s powerjógou, ikar 2005
H. Kubrychtová Bártová, R. Stuchlík, Jóga jak si vybrat tu pravou, Grada, 2007