Já a Pilates

K Pilatesově metodě cvičení jsem se dostala díky své zvědavosti. O cvičení Pilates jsem jenom cosi četla a slyšela. Protože Powerjóga i Pilates patří mezi styly cvičení „body and mind“, byla jsem zvědavá, co znamená „cvičit Pilates”. Vlastně jsem chtěla pouze rozšířit své znalosti v těchto ”stylech” cvičení.

A tak začal kolotoč školení, kurzů a workshopů. První školení metody Pilates jsem podstoupila v roce 2002 u Evy Blahušové. Prošla jsem si dalšími školeními, a sice u Renaty Sabongui a u Hany Císařové. Každá školitelka mi ukázala Pilates ze svého pohledu. A pak jsem se podívala na Pilates svýma očima … Cvičení mě začalo neuvěřitelně bavit. Pilates metoda je jemná a šetrná, a přece náročná a účinná. Pilates metoda si mě získala svojí dokonalou propracovaností jednotlivých cviků s detailně popsanými svaly zapojovanými při cvičení.

Komplexnost cvičení se hodí jako samostatná pohybová aktivita, ale i jako doplňková (kompenzační) aktivita k jakémukoliv druhu sportu (hru v šachy nevyjímaje!). Cvičení Pilates oceníte i po pracovním dni stráveném v kanceláři u počítače, anebo za přepážkou úřadu. Pilates metoda uvolňuje svalové napětí vzniklé celodenním jednostranným přetěžováním, vyrovnává svalové dysbalance, příznivě působí na správné držení těla a tím umožňuje ekonomické a tedy rovnoměrné zatěžování páteře a kloubů.

Účinek metody Pilates lze opravdu pocítit. Po chvíli … Určitě však za kratší časový úsek života, než za jaký došlo ke vzniku jakéhokoliv nesprávného zakřivení páteře, vzniku degenerativního onemocnění či ochabnutí svalstva dna pánevního, břicha a zad. Myslím, že se hned po první hodině zcela nevzpřímíte a nezeštíhlíte. V metodě Pilates, podobně jako v jiných poctivých přístupech musíte vsadit na aktivní přístup, trpělivost, pečlivost, pravidelnost, vytrvalost. Věřte mi, dejte svému tělu čas.

A co vlastně dává Pilates mně? Mohu jmenovat … pružnost, ohebnost, zpevnění, posílení, uvolnění, relaxaci, aktivní odpočinek. Pilates metoda přidala do mého života další střípek mozaiky … Poznání fungování a vnímání vlastního těla nejen při cvičení, ale i v běžném denním životě.

Pamatujte, že vše poznáte jen prožitky vlastního těla, ne z časopisů, knih, televize či videokazet a DVD.