Možná se zeptáte

Bojím se vyrazit do tělocvičny …

Zanechte ostych doma. Nepřemýšlejte a neohlížejte se po okolí. Jste v tělocvičně kvůli sobě. Ne kvůli ostatním. Jste Vy a Vaše tělo. Najděte si v tělocvičně místo a pusťte se do toho, pro co jste přišli. Cvičte se sebou a se mnou a poznávejte nové …

 

Nemůžu se přinutit jít cvičit …

Přinuťte se. Překonejte se. Jděte. Je to otázka vůle. Až v tělocvičně zjistíte, jak cvičení chutná, jak pomáhá. Nenechte se ovládnout leností a pohodlností. Uvidíte, že ze sebe budete mít radost, až docvičíte. Nabité novou energií se budete těšit na další lekci.

 

Nestíhám při cvičení sestavu cviků …

Takový pocit je v prvních hodinách úplně normální. Připadá Vám, že máte čtyři ruce a čtyři nohy a všechny končetiny se Vám motají dohromady? Vytrvejte. S pravidelným cvičením tyto pocity zmizí. Začnete postupně ovládat své tělo, pohyb spojíte s dechem a dokonce i s relaxací mysli. Začátek je vždy těžký, ale buďte k sobě trpěliví.

 

Něco mě při cvičení bolí …

Bolest se v těle neobjevuje proto, aby tělo trápila. Bolest tělu ukazuje … Třeba jste nikdy necvičili. Anebo začínáte s novou pohybovou aktivitou. Pohyby a polohy těla budou zpočátku ovlivňovat právě pohybový aparát. Tedy … zatuhlý, zablokovaný, anebo jinak v pohyblivosti omezený kloub (ale také kloub rozvolněný, hypermobilní), zkrácený či oslabený sval (ale také sval přetížený).

Poslouchejte své tělo. ”Pracujte” s bolestí. V žádném případě necvičte přes bolest!! Cvičení přizpůsobte svým možnostem, sobě. Cvičte tak, abyste v každém okamžiku věděli, co děláte. Až s pravidelným cvičením … Ztuhlý kloub bude uvolněn. Zkrácený sval bude protažen. Rozvolněný kloub bude zpevněn. Oslabený sval bude posílen. A vy budete možná pociťovat méně bolesti.

 

Cvičím už dlouho a nevidím pokroky ….

Co pro Vás znamená ”už dlouho” a ”pokrok”? Já cvičím Powerjógu a Pilates více než deset let. Znamená to ”už dlouho”? Odvraťte se od kalendáře s jeho týdny, měsíci, pololetími a roky. Uvažujte o sobě a o svém cvičení raději v pojmech pravidelnost cvičení, četnost cvičení, délka cvičení, uvědomělé cvičení … A z těchto kvalit se ohlížejte po ”pokroku”.