Zdravá páteř a cvičení

„Bolí mě záda.“ Kolikrát jste slyšeli tuto větu ve svém okolí, nebo jste ji sami vyslovili?
Příčin bolestí zad je mnoho. Většinou převažují funkční onemocnění, do kterých patří bolesti z nepřirozené polohy páteře během denních činností. Může to být špatné držení těla při pracovní poloze, nedostatek pohybu, jednostranné zatěžování páteře. Teprve daleko a později za těmito poruchami jsou v pozadí vzniku bolesti zánětlivá degenerativní nebo jiná onemocnění. Pomoc od zmíněných funkčních obtíží je často plně ve Vašich rukách.
Statistiky ukazují, že více než 80 % dospělé populace trpí bolestmi pohybového aparátu, zejména osového orgánu, tedy páteře. Příčinou těchto potíží je v převážné většině svalová dysbalance a nevhodné pohybové návyky. Celý pohybový aparát je projektován pro pohyb a velmi těžko snáší statickou zátěž danou současným životním stylem. Je možné předpokládat, že tyto tendence budou sílit a postihovat v čím dál větší míře už i dětskou populaci. Nejčastěji využívanou pracovní polohou se paradoxně stává sed, na který není z vývojového hlediska vytvořena dostatečná adaptace.
Co udělat pro to, aby nás záda nebolela? Možností je spousta, ale na každého funguje něco jiného. Zkuste se nejdříve NAROVNAT!!! Základem je vzpřímit páteř při sedu i stoji. Zkuste při sedu v kanceláři na chvilku vyměnit židli za velký nafukovací míč. Zapojíte úplně jiné svalové skupiny, odlehčíte páteři a budete se cítit „lehčí“.
HÝBEJTE SE!!!! Mnoho lidí se poprvé setkalo s Powerjógou, jógou nebo Pilates jako se způsobem cvičení, které jim umožnilo zlepšit jejich zdraví. Řada lidí začala cvičit, aby se zbavili bolestí v pohybovém ústrojí. Je to oblast, kde má léčebná rehabilitace a tento styl cvičení mnoho společného svými ozdravnými účinky na tělo i duši.
Ale my víme, že se vyplatí především prevence. Každý den klademe na tělo velkou fyzickou a psychickou zátěž, a proto, abychom to zvládli, potřebujeme dostatečnou sílu, vitalitu, pružnost, výdrž i rychlost. Vše naráz Vám nabídne jen málo pohybových aktivit. Ideální je právě Powerjóga, jóga nebo pilates. Naučí Vás správně dýchat. Naučí Vás správně pracovat se svým tělem i mimo podložku. Naučí Vás poslouchat potřeby Vašeho těla. Prostřednictvím fyzického cvičení se dostaví i uvolnění mysli. Zkuste místo polykání pilulek zlepšit svůj postoj a začněte se cvičením 🙂
Je to především naše páteř, která tvoří most mezi duševním a tělesným. Neprobíhá v našem těle snad nic, co by nemělo odezvu ve funkci páteře. Naopak, péčí o páteř zlepšujeme regulaci dějů v organismu. Také všechny psychické podněty, které mají delší trvání, se komplikovaným způsobem zobrazují na páteři.